Wraz z ukonstytuowaniem się Polskiego Towarzystwa Geologicznego podjęto decyzję o organizacji Pierwszego Zjazdu PTG, który zaplanowano na sierpień 1921 r. Głównym organizatorem wydarzenia był badacz geologii Gór Świętokrzyskich: Jan Czarnocki (w latach powojennych dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego).
Kwintesencją pracy geologa są badania terenowe, więc Zjazd miał charakter „wędrowny”. W dniach 21-24 sierpnia 1921r. odbyły się wycieczki w okolice Kielc, Chęcin, Bukówki i Mojczy. Nie zabrakło również części referatowej, na której wykład o fazach górotwórczych w Karpatach i Alpach wygłosił prof. Jan Nowak. Ciekawostką jest, że na opisywanym zjeździe dyskutowano nad sprawami nauczania geologii i wydawania podręczników z zakresu geologii.
Warto zaznaczyć, że przyjęty wtedy sposób organizacji Zjazdów PTG jest kontynuowany po dziś dzień. Wycieczki terenowe stanowią esencję corocznych spotkań członków Towarzystwa, przy czym znacznie bardziej rozbudowana jest część referatowa.
Obszerniejszy opis Zjazdu znajduje się w „Sprawozdaniu…” Władysława Szajnochy zamieszczonego na łamach I Rocznika PTG, do którego lektury zachęcamy: Link
RS